UPDATED: Nominees for 2018 Annual Youth Awards announced!

By Ministry of Youth and Sports

 Share This On:

Officials at Wednesday’s press conference

(SNO) — The Ministry of Youth Development and Sports hosted a press conference on Wednesday, April 24 where the shortlisted nominees for the 2018 Annual Youth Awards were announced.

The briefing was held at the department’s conference room, located on the first floor of the Chreiki Building on Micoud Street, Castries.

Liota Charlemagne-Mason, permanent secretary in the Ministry of Youth Development and Sports and Mary Wilfred, director of youth in the Ministry of Youth Development and Sports were present at the press conference which precedes the 2018 Annual Youth Awards Ceremony slated for Saturday, April 27, where the outstanding achievements of youth, over the past year, will be celebrated via 20 award categories.

The prestigious National Youth Awards will be held at the Finance Administrative Center in Pointe Seraphine, Castries, from 7 p.m.

Shortlisted Nominees for Youth Awards 2019

Outstanding Youth in Entrepreneurship
Frutage Jeuness- Windia Krishna Jaunai and Chrisha St. Brice
Jedonni Farms, JBK Landscapes- Jeshurun Andrew
Healthy Strands – Jancel Mater

Outstanding Youth in Social Development
Junior Colyn Delice
Chelsea Joseph
Su- Anne Charlery White
Anita Felix
Jeshurun Andrew

Outstanding Youth in Performing Arts
Chrisla Emmanuel
Manasseh Stanislaus
Jamaal Bruce
Marlia Crick
Jamieson Edward
Chelsea Joseph
Deshawn Augustin
Jervais Antoine

Outstanding Youth Organization
Rising Stars Police Youth Club
HERstoire Collective
BILD Babonneau Secondary School
United Vision Youth Organization (UVYO)
Junior Under Mentorship Program (Jump)
Babonneau Youth Synergy
Youth Power Group

Outstanding Student Council
Corinth Secondary School
Anse Ger Secondary School

Outstanding Youth Fellow
Junior Colyn Delice
Anita Felix

Youth of the Year
Keithlin Caroo
Chrishna St Brice
Anita Felix
Su-Anne Robyn Charlery White
Junior Colyn Delice
Jeshurun Andrew
Nyus Alfred

Esteemed Challenge Award
Kevin Jean Baptiste
Wellington Alexander
Nahum Ferdinand

Community Achievement Award (organization)
Rising Stars Police Youth Club
Castries Central Youth Development Organization
HerStoire
Babonneau Youth Synergy
United Vision Youth Organization (UVYO)

Community Achievement Award (individual)
Junior Colyn Delice
Anita Felix
Kenier Barthelmy
Alexia Alcindor

Outstanding Youth in Agriculture
Keithlin Caroo
Jeshurun Andrew

Outstanding Student Leader
Rahym Augustin Joseph
Sam Eudovicque
Sherwin Alexander

(7)(0)
This article was posted in its entirety as received by stlucianewsonline.com. This media house does not correct any spelling or grammatical error within press releases and commentaries. The views expressed therein are not necessarily those of stlucianewsonline.com, its sponsors or advertisers.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.